:: Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ::
Adeziv Ağız Bakımı Ağız Kanseri
Ağız Kokusu Ağız ve Diş Yapısı Beslenme ve Diş
Çürükler Diş Apsesi Diş Beyazlatma
Diş Çekimi Öncesi ve Sonrası Diş Dolguları Diş Ekme
Diş Eti Hastalıkları Diş Hassasiyeti Diş Röntgeni
Diş Sağlığı ve Vitaminler Diş Taşı Faydalı Bilgiler
Hamilelik ve Dişler Kanal Tedavisi Kırık Diş
Köprüler Kronlar Laminatlar
Parmak Emme Protez Restorasyon
Sigara ve Diş Şiddetli Diş Ağrısı Tırnak Yeme
Yirmi Yaş Dişleri

Aslında ağız-diş sağlığı için gerekli optimal beslenmenin, genel sağlığımız için gerekli olan optimal beslenmeden bir farkı yoktur

Protein ve diş

Proteinin , gelişim öncesi ve gelişim dönemlerinde dişler üzerindeki etkisi büyüktür.Dişlerin yapısı, organik bir matriks( ağ) ve bunun üzerine çökelen mineraller ( inorganik matriks) den ibarettir.

İşte diş sert dokularının organik matriksi protein eksikliğinde bozulur.Sonuçta bu olay mineralizasyonda azalmaya yol açar. Yapılan araştırmalar; anne karnında yetersiz protein alınmasının diş sert dokularını %71 oranında etkilediğini göstermektedir.

Kalsiyum ve diş

Ayrıca kalsiyum , A,B,C ve D vitaminleri de önemlidir.Kalsiyum dişleri kuvvetlendirir. Ancak kalsiyumun kana karışıp dokulara taşınması için D vitamini gerekmektedir.Aynı zamanda proteinler de kalsiyumun dokulara taşınmasını sağlar.

Vitaminler ve diş:

A vitamini eksikliği diyeti dokusunun enfeksiyona karşı dayanıklılığını azaltmakta ve iyileşmesini geciktirmektedir.Aynı zamanda diş sürmesinde gecikmelere de yol açmaktadır

B vitamini eksikliğinde , ağız dokularında hassasiyet ve dişleri çevreleyen alveol kemiğinde harabiyet görülmektedir.

C vitamini eksikliği ise yine kireçlenme bozuklukları ve dişetlerinde kanamalara yol açan bazı hastalıklara sebep olur.

Hamilelikte beslenmenin, çocuğun dişleri kadar annenin diş sağlığı üzerinde de etkisi büyüktür.Bu nedenle hem anne hamilelik döneminde hem de bebek gelişim döneminde yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmelidir.

Yetersiz beslenen kişilerin dişeti ve çevre dokularının da zayıf teşekkül ettiği görülmüştür. Dişlerin etrafındaki dokular sürekli olarak harap olmakta ve yenilenmektedir. Bunun için de uygun bir beslenme şarttır.

Besinlerin cinsi ve diş:

Besinlerin cinsi de önemlidir. Mesela havuç, elma gibi sert ve lifli gıdalar dişeti dokusu üzerinde temizleyici etki yaparken, sürekli püre, muhallebi gibi yumuşak gıdaların yenmesi dişeti dokusunun dayanıksız olmasına sebep olur.

Kaynak www.ankaradis.gov.tr/beslenme.htm