EVDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ HİZMETLERİ: Hastanın kendisinin ve/veya bakımını üstlenen kişilerin ağız hijyeni konusunda eğitilmesi, özellikle çocuk hastalarda bölgesel flour uygulaması, fissür koruyucu uygulamaları.

 

CERRAHİ: Hastanın sistemik problemi (kalp hastalığı, şeker hastalığı vs.) yoksa basit diş çekimleri.

 

DİŞ VE DİŞ ETİ ENFEKSİYONLARI İÇİN MEDİKASYON:

PROTEZ: Daha önce yapılmış protezlerin kontrolünün yapılması, hareketli protez, kron- köprü yapıştırılması, vuruk alımı, kroşe, diş ilavesi, kırık tamiri, besleme, yumuşak astar uygulamaları.

BASİT DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

 

KİMLER FAYDALANABİLİR: Yürüyemeyen ve özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumdaki yatağa tam bağımlı olan hastalar, faydalanabilir. Hareket kabiliyetini kaybetmemiş, sağlık kuruluşlarına gelebilen ve sağlık sorunları çok ağır tablolar oluşturmayan hasta grubu hizmetin kapsamasında değildir.

 

BAŞVURU NASIL YAPILIR: Evde sağlık hizmetleri  randevu sistemi ile çalışır ve sunulduğu alan sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu il veya ilçenin belediye mücavir alanı ile sınırlıdır.

Türkiye’nin genelinde tahsis edilen 444 EVDE ( 444 38 33) numaralı telefon hattını arayarak  Evde Sağlık Hizmeti başvurusu yapılabilir.

 

BAŞVURUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ: Evde Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmeti almak için başvuran kişi ve aile bireylerine değerlendirme sonucunda, olumlu ve olumsuz olmadığına bakılmaksızın en kısa sürede bilgi verilir. Evde Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmeti Birimi evinize gelmeden önce sizden randevu alır. Ziyaret edecek ekibin bilgisini verir. Randevu gününde hasta evinde muayene edilerek bilgiler kayıt altına alınır ve değerlendirilir. Gerekli hallerde sürekli kontrol altında takibini yapan hekimine yoksa aile hekimine yada konsültan hekime görüşler sorularak hastanın diş tedavileri planlanır ve uygulanır. Evde Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmetleri birimi randevu sistemi ile mesai saatleri içinde çalışır.